Tržište rada na dohvat ruke.
Primajte naš newsletter
Vaše osobne podatke štitimo sukladno Uvjetima korištenja i politici privatnosti.
Izmjena: 21. siječanj 2021.
Pročitajte savjete i upute za prijavu ili nam pošaljite pitanje u Korisničkom centru.
Financijska podrška radnicima – sezoncima u razdoblju kada ne rade, a kako bi se osigurala potrebna radna snaga poslodavcima iz svih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblja smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja.
6 mjeseci uz mogućnost produžetka za vrijeme trajanja posebnih okolnosti uzrokovanih Koronavirusom (COVID – 19)
Poslodavcu:
Osobi:
Osobe koje su kontinuirano radile najmanje 6 mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod poslodavca raditi još najmanje 1 sezonu (najmanje 6 mjeseci).
Javni poziv i obrada zahtjeva nakon zaprimanja.
1) kod poslodavca iz svih gospodarskih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblje smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja
Zahtjev se predaje putem online aplikacije na web adresi mjere.hr. Poslodavac mora imati aktivan korisnički račun na web portalu burzarada.hzz.hr.
U pojedinim slučajevima, Zavod ima pravo zatražiti dokaz da poslodavac/korisnik pravodobno i u cijelosti ispunjava ugovorne obveze preuzete temeljem prijašnjih ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (podaci dostupni putem informacijskog sustava PotporaPlus Vladinog ureda za udruge) te vodi uredno i transparentno financijsko poslovanje, sukladno propisima o računovodstvu neprofitnih organizacija (podaci dostupni tijelima državne uprave putem uvida u Registar neprofitnih organizacija).
2) Ne dostavljaju 100%tni korisnici državnog proračuna
Obveze poslodavca:
Obveze osobe:
Trošak produženog sezonskog osiguranja poslodavcu tromjesečno, a stalnom sezoncu trošak novčane pomoći mjesečno.
Vlasnik obrta se ne smatra stalno zaposlenom osobom, dakle ne računa se u broj radnika zaposlenih na neodređeno vrijeme.
Broj osoba koji će imati status stalnog sezonca utvrđuje se prema broju stalno zaposlenih.
Poslodavac je dužan prije predaje zahtjeva stalnog sezonca prijaviti na produženo sezonsko osiguranje.
Zahtjev za novčanu pomoć (čl. 43, st. 2. Zakona o tržištu (NN 118/2018, 32/2020) stalni sezonac može podnijeti u roku od 30 dana od dana stjecanja statusa osiguranika produženog mirovinskog osiguranja.
Osobe koje su radile temeljem ugovora o radu na određeno u punom radnom vremenu kod poslodavca koji je pripojen drugom poslodavcu, mogu koristiti ovu mjeru ukoliko su radile u kontinuitetu minimalno 6 mjeseci u sezoni, ali ne više od 12 mjeseci.
Uz zahtjev za korištenje mjere potrebno je priložiti i potpisanu Izjavu kojom osoba potvrđuje da ispunjava uvjete iz članka 10. Zakona o tržištu rada te potpisanu Izjavu o pravima i obvezama stalnog sezonca.
Izuzeće u primjeni mjere:
U slučaju da poslodavac ne želi koristiti mogućnost sufinanciranja troškova produženog sezonskog osiguranja, a radnik sa statusom stalnog sezonca može ostvariti pravo na novčanu pomoć potrebno je da poslodavac izjavi pod materijalnom i krivičnom odgovornošću da će:
Osim prethodno navedenih izjava i potvrda, poslodavac nije u obvezi dostavljati nikakvu dodatnu dokumentaciju.
Kod navedenih poslodavaca Zavod će sufinancirati 10% produženog osiguranja u prvom mjesecu korištenja novčane pomoći za stalnog sezonca sukladno obvezi koju propisuje članak 44. Zakona o tržištu rada (NN 118/2018, 32/2020).
Broj osoba stalnih sezonaca kod poslodavaca koji koriste izuzeće u primjeni mjere ne može iznositi više od broja stalno zaposlenih.
3) Ne dostavljaju 100%-tni korisnici državnog proračuna
Opći uvjeti, važeći za sve mjere aktivne politike zapošljavanja u 2021. godini nalaze se ovdje.
Informacije o načinu podnošenja zahtjeva te o potrebnim radnjama za isto možete pronaći ovdje.
Osobe koje su kontinuirano radile najmanje 6 mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod poslodavca raditi još najmanje 1 sezonu (najmanje 6 mjeseci).
Ukoliko stalni sezonac koji je prihvatio zaposlenje kod istog poslodavca u narednoj sezoni u trajanju od najmanje 6 mjeseci prekine radni odnos prije isteka navedenog razdoblja, a ima opravdan razlog, dužan je pismeno obavijestiti Hrvatski zavod za zapošljavanje i poslodavca o prekidu radnog odnosa. Pod opravdanim razlogom smatraju se sve situacije iz kojih se na nedvojben način može zaključiti da stalni sezonac neće moći izvršiti obvezu zaposlenja u narednoj sezoni u trajanju od minimalno 6 mjeseci. Pod opravdanim razlozima smatramo zapošljavanje unutar struke, preseljenje, bolest. Ukoliko stalni sezonac nema opravdan razlog dužan je vratiti iznose novčane pomoći (za onaj broj mjeseci koliko je kraće zaposlenje u narednoj sezoni od predviđenog).