Tržište rada na dohvat ruke.
Primajte naš newsletter
Vaše osobne podatke štitimo sukladno Uvjetima korištenja i politici privatnosti.
Najčešća pitanja, pojašenja i smjernice za predaju zahtjeva i korištenja potpore za usavršavanje
Zahtjev za potporu za usavršavanje obvezno se podnosi prije planiranog početka programa obrazovanja.
Informacije o načinu podnošenja zahtjeva te o potrebnim radnjama za isto možete pronaći ovdje.
Zahtjev nositelja usavršavanja sadržava:
Osobe zaposlene kod poslodavaca kojima su potrebne nove kompetencije za zadržavanje radnog mjesta.
Do 6 mjeseci.
Cilj potpore je zaposlenim osobama, kojima je ugroženo radno mjesto radi uvođenja novih tehnologija, novih načina poslovanja, novih proizvoda i dr., te kod kojih su prepoznati nedostaci određenih kompetencija ili kvalifikacija, kroz uključivanje u određene programe obrazovanja pružiti mogućnost za stjecanje novih kompetencija i zadržavanje radnog mjesta.
Program usavršavanja mora biti opravdan i neophodan zaposlenicima za zadržavanje radnog mjesta. On može podrazumijevati različite oblike obrazovanja (stručna osposobljavanja, usavršavanja i dr.), bez obzira jesu li verificirani ili nisu, usmjerene na stjecanje ili razvoj stručnih kompetencija za obavljanje određenih poslova (hard skills), a ne „mekih“, prenosivih vještina (soft skills).
Stoga se od poslodavca pri predaji zahtjeva traži da opiše cilj i opravdanost provedbe programa usavršavanja zaposlenika na konkretnom radnom mjestu, sadržaj programa usavršavanja, kao i njegove glavne ishode odnosno kompetencije koje će polaznici steći nakon završenog programa.
Potpore moraju imati učinak poticaja. Stoga se ne dodjeljuju za usavršavanja i osposobljavanja radnika koja su propisana određenim zakonima i pravilnicima, tj. koja bi se provodila bez obzira na sredstva raspoloživa kroz potpore za usavršavanje.
Program obrazovanja s definiranom strukturom i ishodima učenja može provoditi osoba zaposlena kod poslodavca, vanjski predavač neovisno o mjestu zaposlenja, ili se radnik za kojega se traži potpora može uputiti na pohađanje formalnog programa obrazovanja u obrazovnu ustanovu.
Oblik izvođenja programa ovisi o planiranim ishodima učenja odnosno kompetencijama koje će polaznici steći završetkom programa. Polaznik tako nastavu može pohađati kod matičnog poslodavca kroz učenje na radnom mjestu, kombinirano u obrazovnoj ustanovi i na radnom mjestu, online ili prema potrebi kod drugog poslodavca.
Potpore za zapošljavanje i usavršavanje usklađene su sa Zakonom o državnim potporama (NN 47/14, 69/17), Smjernicama politike državnih potpora za razdoblje 2016. – 2020. (NN 2/18), Uredbom o skupnim izuzećima (EK) br. 651/14, koja je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) br. 2017/1084. i Uredbom Komisije (EU) br. 2020/972., Uredbom o potporama male vrijednosti (EK) br. 1407/13, te imaju obilježja horizontalnih potpora, namijenjenih svim poduzetnicima, ali isključuju poduzetnike u teškoćama.
„Poduzetnik u teškoćama” je poduzetnik za kojeg vrijedi najmanje jedna od sljedećih okolnosti:
Obveza poslodavca je zadržavanje radnika u radnom odnosu u trajanju dvostruko duljem od trajanja usavršavanja (npr. 3+3 mjeseca, odnosno 3 mjeseca usavršavanja, minimalno 6 mjeseci radnog odnosa).
Polaznik ima pravo na refundiranje putnih troškova u slučaju kada se nastava provodi na adresi različitoj od adrese na kojoj polaznik radi.
Osobe s invaliditetom imaju pravo i na refundiranje troškova smještaja u slučaju kada se nastava provodi na adresi različitoj od adrese na kojoj polaznik radi.